Wojewoda odwiedził cmentarze oraz mogiły w województwie śląskim
  • Data publikacji 30 października 2018

Pamiętamy…

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych wojewoda oraz wicewojewodowie odwiedzają cmentarze i mogiły w województwie śląskim.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek razem z sekretarzem województwa śląskiego Krzysztofem Dzierwą oraz wiceprezydentem Katowic Mariuszem Skibą złożyli wspólne wieńce na grobach oraz w miejscach pamięci znajdujących się w stolicy województwa. Wojewoda odwiedził krypty katowickich biskupów – śp. Arkadiusza Lisieckiego, śp. Stanisława Adamskiego i śp. Herberta Bednorza – znajdujące się w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Następnie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Męczeństwa Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, jak również pod tablicami upamiętniającymi śp. Henryka Sławika oraz Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich w latach 1939-1947 przez Armię Czerwoną, hitlerowców, OUN-UPA i NKWD. Zapalone zostały również znicze na grobach: wybitnego polskiego kompozytora śp. Henryka Michała Góreckiego, pisarza śp. Stanisława Ligonia, uczestnika powstań śląskich śp. Arki Bożka, znakomitego kompozytora śp. Wojciecha Kilara, wicemarszałka Senatu RP śp. Krystyny Bochenek oraz obrońców Katowic z 1939 r. Na cmentarzu przy ul. Francuskiej wojewoda Jarosław Wieczorek odwiedził z kolei pomnik Ofiar Sybiru, a także groby śp. Tadeusza Szurmana, biskupa Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, śp. Konstantego Wolnego, pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego oraz Wielkiego Syna Śląskiej Ziemi Wojciecha Korfantego. Wojewoda zapalił również znicz na Grobie Nieznanego Policjanta Polskiego w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Na koniec delegacja odwiedziła cmentarz w Katowicach-Panewnikach, gdzie złożyła kwiaty na cmentarzu zakonnym, na mogile Harcerzy i Powstańców Śląskich Obrońców Katowic w 1939 r. oraz przy pomniku nagrobnym Żołnierzy Organizacji Niepodległościowych pomordowanych w latach 1945-1956.

Jutro wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz odwiedzi również cmentarze i mogiły w południowej części województwa. W Żorach wicewojewoda złoży kwiaty na grobie zbiorowym wojennym Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie miasta 1 września 1939 r., a następnie uda się do parku „Trzy Dęby” w Pszczynie, gdzie odda hołd uczestnikowi kampanii wrześniowej i pierwszemu Komendantowi Powiatowemu Związku Walki Zbrojnej w Pszczynie śp. ppor. Janowi Roehrichowi. Wicewojewoda Jan Chrząszcz złoży też kwiaty na grobie wojennym śp. Edwarda Biesoka oraz poległych i pomordowanych w 1946 r. żołnierzy z jego oddziału, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Mazańcowicach, a także na grobie zbiorowym wojennym żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej w Bielsku-Białej. Wicewojewoda odwiedzi również pomnik Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, kryptę księżnej Krystyny Habsburskiej w żywieckiej Konkatedrze oraz mogiłę zbiorową Żołnierzy Legionistów na cmentarzu Przemienienia Pańskiego.

Z kolei wczoraj wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk odwiedził cmentarze w północnej części regionu. Na cmentarzu parafialnym przy kościele św. Trójcy w Będzinie oddał cześć posłowi na Sejm RP śp. Grzegorzowi Dolniakowi i żołnierzowi Narodowych Sił Zbrojnych śp. Józefowi Pawlikowi. Następnie wicewojewoda udał się do Częstochowy, gdzie złożył kwiaty na grobie rzecznika praw obywatelskich śp. Janusza Kochanowskiego na Cmentarzu Kule oraz na grobie Nieznanego Żołnierza z 1920 r. i pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, znajdujących się przy al. Sienkiewicza. Wicewojewoda odwiedził też grób wojenny żołnierza Wojska Polskiego szer. Henryka Malicha w Koziegłowach, grób zbiorowy wojenny uczestników Powstania Styczniowego, którzy zginęli w październiku 1863 r. na terenie Mrzygłodu, a także grób wojenny Nieznanego Żołnierza Wojska Polskiego poległego 3 września 1939 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą, znajdujący się w Siewierzu.

Galeria zdjęć

Wróć