zdj. KWP Katowice
  • Data publikacji 14 września 2018

Pamięci mundurowych

Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wziął udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, upamiętniających także ofiarę ponad 6 tys. policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy służby więziennej I Rzeczpospolitej. Uroczystości, związane również z 25. rocznicą utworzenia i poświęcenia Grobu Policjanta Polskiego, rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych mundurowych II Rzeczpospolitej w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie uczestnicy przemaszerowali wraz z pocztami sztandarowymi i oddziałami honorowymi pod Grób Policjanta Polskiego na terenie KWP w Katowicach. Tam dowódca uroczystości złożył meldunek komendantowi wojewódzkiemu policji nadisnp. Krzysztofowi Justyńskiemu. Przy dźwiękach hymnu narodowego wciągnięto flagę na maszt i zapalono "Znicz Pamięci" na Grobie  Policjanta Polskiego.

Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz postanowieniem Prezydenta RP odznaczył nadinsp. Krzysztofa Justyńskiego oraz dyrektora biura historii i tradycji Policji KGP nadkom. Krzysztofa Musielaka srebrnymi krzyżami zasługi. Pięknym i symbolicznym elementem uroczystości było posadzenie Dębu Niepodległości dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Ojczyznę. Jak tłumaczyli przedstawiciele Lasów Państwowych, nieprzypadkowo właśnie dąb wybrano do tego celu: to drzewo, które słynie ze potęgi, odporności, nie poddaje się wichurom, jest długowieczne. 

Po odczytaniu Apelu Pamięci delegacje złożyły kwiaty pod Grobem Policjanta Polskiego oddając honory. Organizatorem obchodów była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r."

 

Galeria zdjęć

Wróć