• Data publikacji 12 września 2018

Nowy duszpasterz w gronie biskupów

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się uroczystość święceń biskupich księdza prałata Grzegorza Olszowskiego, którego papież Franciszek 13 czerwca mianował biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej.

Ksiądz Grzegorz Olszowski był do tej pory proboszczem rybnickiej parafii św. Antoniego z Padwy, sprawując jednocześnie funkcję dziekana dekanatu Rybnik. Jako nowy biskup sakrę przyjął z rąk metropolity katowickiego ks. abp Wiktora Skworca. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio oraz metropolita katowicki senior ks. abp Damian Zimoń.

Jako biskup bądź człowiekiem modlitwy i czyń z modlitwy instrument twojego pasterskiego oddziaływania – zwrócił się podczas homilii abp Wiktor Skworc do ks. biskupa Olszowskiego. Pamiętaj, nikt z nas nie dysponuje czarodziejską różdżką, by uleczyć wszystko, choć takie bywają oczekiwania; mamy jednak niezwykle skuteczne narzędzie: modlitwę – dodał metropolita katowicki.

W uroczystości uczestniczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który pogratulował i podziękował nowemu biskupowi za pielęgnowanie wartości chrześcijańskich oraz troskę o dobro ogólne.

***

Ks. Grzegorz Olszowski urodził się w 1967 w Mikołowie. Święcenia prezbiteratu przyjął w 1995 roku z rąk ks. abp. Damiana Zimonia. Po posłudze wikariusza w parafii św. Jadwigi w Rybniku pełnił posługę sekretarza i kapelana abp Damiana Zimonia. W latach 2007-2012 był kanclerzem kurii metropolitalnej, a następnie wikariuszem generalnym i moderatorem kurii. Podczas trwania II Synodu Archidiecezji Katowickiej był członkiem Komisji Głównej. W 2010 roku został zaliczony do grona kapelanów Jego Świątobliwości. Od 2014 roku pełnił natomiast urząd proboszcza w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Rybniku.

/na podst. strony internetowej Archidiecezji Katowickiej/

Galeria zdjęć

Wróć