• Data publikacji 11 października 2018

Najnowocześniejsza paczkownia w Polsce

Poczta Polska uruchomiła dziś najnowocześniejszy w państwowej spółce sorter listów i przesyłek. Jest to największa taka inwestycja od wielu lat i pierwsza tak duża na Śląsku. Prace nad jej montażem rozpoczęły się w styczniu tego roku. Sorter jest elementem nowej architektury logistycznej, którą zgodnie ze swoją strategią buduje Poczta Polska. W dzisiejszej uroczystości otwarcia uczestniczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Jan Chrząszcz.

- Jestem pod wrażeniem miejsca, jestem pod wrażeniem tej inwestycji i (…) tego, że tak się właśnie realizuje polityka na rzecz zrównoważonego rozwoju, o czym wielokrotnie mówili szefowie naszego rządu, (..) co podkreślał przede wszystkim wielokrotnie premier Mateusz Morawiecki - podkreślał Minister.

- Polityka na rzecz zrównoważonego rozwoju to jest nadążanie za wyzwaniami XXI wieku. To jest wyprzedzanie konkurencji, która posiłkuje się najnowocześniejszymi technologiami. To jest dbałość o mocną pozycję narodowego (…) operatora, jakim jest Poczta Polska, (…) o to, aby tak jak w innych państwach, narodowy operator był tym, który przyjmuje wszystkie wyzwania technologiczne, gospodarcze, w tym przypadku logistyczne – mówił Minister.

Maszyna paczkowa warta blisko 50 mln zł usprawni i przyśpieszy obsługę przesyłek nie tylko na południu Polski, ale w całym kraju, poprzez umożliwienie obsługi do 2,5 mln paczek miesięcznie. Jej przewidywana wydajność produkcyjna to 12 tysięcy paczek na godzinę. Sorter będzie przede wszystkim wspomagał pracę w województwie śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim.

- To projekt bardzo odważny, także bardzo skomplikowany. Logistyka jest wyzwaniem nie tylko dla Poczty Polskiej, ale dla całej gospodarki i żeby temu wyzwaniu sprostać trzeba inwestować w najnowocześniejsze maszyny. (…) Dzisiaj możemy powiedzieć, ze jest to najnowocześniejsza maszyna w Europie z olbrzymią ilością możliwości technicznych - tłumaczył prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski.

Sortownia w Zabrzu pod względem ilości opracowywanego materiału jest drugą co do wielkości sortownią po  Warszawie. Rocznie opracowywanych jest tu blisko 460 milionów przesyłek listowych, 18 milionów paczek i blisko 250 tys. przesyłek paletowych. 

Galeria zdjęć

Wróć