Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zdjęcia z finału konkursu
  • Data publikacji 15 maja 2019

Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w regionie

W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyło się dziś ogłoszenie wyników finału regionalnego XVII Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” dla regionu bielskiego i katowickiego.

Kilka słów do laureatów skierował wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. –  Chciałem pogratulować laureatom, bo to jest duży wysiłek. Sam wiem ile wysiłku trzeba włożyć, żeby gospodarstwo było wprost gotowe do konkursu. Życzę Wam zdrowia, wytrwałości i wszystkiego dobrego w realizacji swoich osobistych i życiowych planów.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 14 indywidualnych gospodarstw rolnych z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Katowicach oraz ze współpracujących oddziałów z Rybnika, Raciborza, Gliwic, Pszczyny, Tychy, Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Wszystkie gospodarstwa zostały poddane szczegółowej ocenie. Sprawdzano m.in. stan budynków, maszyn, schodów czy instalacji elektrycznej, a dodatkowym atutem było np. posiadanie wydzielonych miejsc do zabawy dla dzieci. Dzisiejsza uroczystość była okazją do podsumowania i wyróżnienia tych, którzy wzięli udział w regionalnym etapie konkursu.

Konkurs został zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwową Inspekcją Pracy oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, natomiast etapowi centralnemu patronuje Prezydent RP Andrzej Duda. Konkurs ma na celu zmniejszenie liczby wypadków oraz przeciwdziałanie chorobom zawodowym rolników, a udział mogą wziąć w nim wszystkie gospodarstwa rolne – zarówno te duże, jak i małe.

Wyłonieni laureaci będą mieli szansę wziąć udział w wojewódzkim etapie konkursu, którego zwycięzca będzie reprezentował całe województwo w etapie centralnym, odbywającym się podczas największej rolniczej wystawy plenerowej w Europie – AgroShow w Bednarach pod Poznaniem.                         

Systematyczna prewencja wypadkowa, prowadzona przez instytucje rolnicze przynosi widoczne efekty - na terenie woj. śląskiego od 2012 roku liczba wypadków zmniejszyła się o blisko 33 proc. Województwo śląskie jest najbezpieczniejszym obszarem dla prowadzenia działalności rolniczej, mimo posiadania najmniej sprzyjających ku temu terenów i uwarunkowań. Notuje się tutaj od dwóch lat najmniejszy wskaźnik wypadkowości wśród rolników w Polsce! Prewencja jest jednym z kilku głównych ustawowych zadań realizowanych przez KRUS.

Galeria zdjęć

Wróć