Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Konferencja
  • Data publikacji 23 stycznia 2019

O zdrowiu w Paniówkach

Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz uczestniczył w międzynarodowej konferencji „Bądź zdrów”, zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Hotelu "Biały Dom" w Paniówkach. Uroczystość ta odbywała się pod honorowym patronatem wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka oraz biorącego udział w wydarzeniu głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa.  Była to również okazja do uczczenia jubileuszu setnej rocznicy powstania Służb Sanitarnych w Polsce i 120 rocznicy działania Polskiego Stowarzyszenia Higienicznego, a także przypomnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzonej w ubiegłym roku.

Wicewojewoda Robert Magdziarz życzył zebranym owocnych dyskusji, pogłębiania wiedzy i wszelkiej pomyślności w nowym roku oraz odczytał list wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, skierowany do uczestników wydarzenia.

– Szósta edycja tego międzynarodowego wydarzenia to dobra okazja, aby podkreślić ogromny wkład Służb Sanitarnych, które w Polsce działają już od ponad 100 lat, w rozwój zdrowia publicznego oraz budowanie systemu nadzoru nad bezpieczeństwem zdrowotnym Polski.

Podczas konferencji przypomniano piękne karty historii służby sanitarnej w województwie śląskim. Prelegenci skupili się na istotnych tematach, poruszających zagadnienie wpływu smogu na nasze zdrowie i sposobach dbania o środowisko naturalne, a także skutecznych metodach zapobiegania rosnącej nadwagi wraz z otyłością w społeczeństwie. Polskie Towarzystwo Higieniczne nakreśliło swoją historię walki z patogenami oraz omówiło populacyjne szczepienia przeciw wirusowi HPV. Goście z województwa Moravsko-Śląskiego zaprezentowali z kolei wykład o współczesnych wyzwaniach dla zdrowia publicznego w Czechach, w tym działaniach nadzorczych w zakresie profilaktyki schorzeń u dzieci i roli szczepień ochronnych w Polsce. Na zakończenie konferencji przedstawiono panele, związane z epidemiologią i dezynfekcją szpitalną.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji był prof. Marian Zembala,  który wygłosił wykład na temat nowoczesnej metody utlenowania krwi – ECMO i planach wdrażania jej w Polsce.

 – Uznaliśmy za pilną potrzebę, aby uświadomić w całym kraju i przybliżyć dostępność ECMO. To słowo nieprzypadkowo robi dzisiaj karierę, ECMO od angielskiego ExtraCorporeal Membrane Oxygenation, czyli urządzenie które na okres czasowy zastępuje prace niewydolnego serca, ale jeszcze ważniejsze niewydolnych płuc. – powiedział prof. Zembala.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Służb Sanitarnych, parlamentarzyści z województwa śląskiego oraz lekarze z Polski i Czech.

Galeria zdjęć

Wróć