• Data publikacji 12 czerwca 2018

Kolejne miliony na lokalne drogi

34 mln zł trafią do samorządów z województwa śląskiego na dofinansowanie zadań związanych lokalną infrastrukturą drogową.

„Rządowy program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej” („WLID”) – tak brzmi pełna nazwa programu, za sprawą którego 33 inwestycje drogowe w województwie śląskim otrzymają wsparcie z budżetu państwa. Dofinansowanie jest przyznawane samorządom na realizację zadań związanych z budową, przebudową lub remontami dróg gminnych i powiatowych.

Historycznie to są największe środki w skali jednego roku wydane na drogi gminne i lokalne (…) W województwie śląskim to są 33 ważne inwestycje remontowe dróg powiatowych i gminnych na kwotę prawie 34 mln zł. To są naprawdę duże pieniądze, duże wsparcie dla powiatów i gmin, gdzie wiele inwestycji nie mogłoby być zrealizowanych, gdyby nie to rządowe wsparcie – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu prasowego, który odbył się dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. – Chcielibyśmy, aby rzeczywiście Polska w powiecie i w gminie była zmodernizowana, aby w żaden sposób nie odstawała od tej części aglomeracyjnej. To jest ważne nie tylko dla odpowiedzialnych za inwestycje, ale przede wszystkim to jest bardzo ważne dla mieszkańców – podkreślił wojewoda.

O zasadach i realizacji programu opowiedziała z kolei dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej ŚUW Dorota Wójtowicz. – Wyższy jest poziom dofinansowania dla samorządów niż w dotychczasowym programie – gro biedniejszych samorządów może dostać aż 80% na inwestycje, a samorządy trochę bardziej zamożne – do 60% (…) Atrakcyjny jest również czas realizacji, mianowicie środki z budżetu państwa są dostępne w tym roku, natomiast samo ukończenie inwestycji za środki własne – które zawsze towarzyszą pieniądzom z budżetu państwa – może być realizowane w roku 2019 – wymieniała zalety programu dyrektor Wójtowicz. Jak zaznaczyła, w sumie do wojewody śląskiego wpłynęły 154 wnioski na łączną wartość dofinansowania w wysokości prawie 250 mln zł, co stanowiło kwotę siedmiokrotnie większą niż ta, którą miał do rozdysponowania na ten cel wojewoda. Spośród wszystkich wniosków zostały zatem wybrane 33 inwestycje. Jedną z nich jest przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej ul. Gliwickiej i ul. Wyzwolenia z należącą do gminy ul. Wyszyńskiego w Pyskowicach w powiecie gliwickim. – Jesteśmy w przeddzień podpisania konkretnej umowy na tą inwestycję, która poprawi bezpieczeństwo nie tylko kierujących, ale i pieszych – mówił podczas dzisiejszego briefingu starosta gliwicki Waldemar Dombek. Wartość tego projektu to prawie 2,5 mln zł, a o środki na jego realizację starano się już od kilku lat. – Powiat i gmina to są ogniwa, które potrzebują tego dofinansowania – przyznaje starosta gliwicki.

W ramach programu do samorządów z województwa śląskiego trafi w sumie 33 928 870 zł, natomiast w całej Polsce na inwestycje drogowe przeznaczonych zostało 500 mln zł. Pełna lista zadań z województwa śląskiego, zakwalifikowanych do dofinansowania w 2018 r., dostępna jest do pobrania poniżej.

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
LISTA zadań zakwalifikowanych do dofinansowania 2018 r. 230.91 KB 2018-06-12 13:54:07
Wróć