Kolejarze dla Niepodległej / foto: Alina Kucharzewska/
  • Data publikacji 9 listopada 2018

Kolejarze dla Niepodległej

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczestniczył dzisiaj w uroczystości „Kolejarze Niepodległej” w Tarnowskich Górach.  W imieniu Premiera RP złożył kwiaty przed Krzyżem Św. i Obeliskiem upamiętniającym poległych kolejarzy w walce o niepodległość. Wojewoda odczytał także list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

– Tutaj, w Tarnowskich Górach, w  tym symbolicznym miejscu musimy przypomnieć, że pracownicy polskiej kolei odegrali istotną rolę w naszej historii. Prowadzili działalność patriotyczną w okresie zaborów, przyczynili się do odbudowy polskiej  państwowości w 1918 roku, zapisali piękną kartę w czasie Powstań Śląskich i II wojny światowej, a w okresie komunizmu  odważnie upominali się o podstawowe wartości. (…) Dziś jest czas by za to wszystko tarnogórskim kolejarzom podziękować – przekazywał w swoim liście premier.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele 5 Pułku Chemicznego Wojska Polskiego, a także uczniowie Szkoły Kolejowej oraz klas mundurowych. Uroczystość uświetnił występ Kolejowej Orkiestry Dętej.

Tarnogórskie Góry to miasto Kolejarzy i Gwarków umieszczone na liście światowego dziedzictwa kulturowego Unesco. Znajduje się tu największa stacja rozrządowo-towarowa w Polsce, a druga w Europie. Wśród kolejarzy pielęgnowana jest historia, tradycja i wartości chrześcijańskie, a ich praca pojmowana jest jako służba drugiemu człowiekowi, Ojczyźnie i Bogu. Przykładem promowania tych wartości jest Krzyż Święty, sąsiadujący z dworcem, o którego przywrócenie zabiegali kolejarze, po jego usunięciu przez władze PZPR, w 1968 roku. Dopiero 25 listopada 1989 roku został wmurowany kamień węgielny, który stał się początkiem budowy nowego Krzyża Świętego. Znajdujący się obok niego Obelisk, upamiętnia poległych Kolejarzy, we wszystkich frontach II wojny światowej, straconych w obozach śmierci oraz poległych w Powstaniach Śląskich.

Galeria zdjęć

Wróć