• Data publikacji 13 kwietnia 2018

Kolej na inwestycje

Szybsze i wygodniejsze podróże, więcej towarów na torach, kolej bez barier oraz wyższy komfort obsługi pasażerów na stacjach i przystankach – to podstawowe założenia planowanych oraz obecnie realizowanych inwestycji kolejowych w województwie śląskim. O planach udoskonalania transportu kolejowego mówiono dziś podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

„Program dla Śląska”, który w grudniu ubiegłego roku został zaprezentowany przez Prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego, zawiera jeden z kluczowych elementów. Ten element to modernizacja kolei, zarówno taboru, jak i całej infrastruktury związanej z transportem zbiorowym. To są inwestycje wielomiliardowe – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, otwierając spotkanie z dziennikarzami.

W kilku miastach regionu PKP SA unowocześni dworce kolejowe. Na odmienione, zmodernizowane obiekty mogą liczyć: Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Racibórz, Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza-Gołonóg oraz Sosnowiec-Maczki. Kiedy pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanych dworców? Według planu, w Raciborzu do 2023 roku, a w pozostałych miastach objętych inwestycją – do roku 2022. W całej Polsce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przebudowanych zostanie prawie 200 dworców.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 został przyjęty we wrześniu 2016 roku. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której unowocześnione zostaną dworce kolejowe w całym kraju. Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości.

Jak zaznaczył Robert Sobczak, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji i audytu, dla PKP bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu. Spółka w latach 2015–2017 zbyła 36 km linii kolejowych na rzecz gmin: Jastrzębie Zdrój, Godów, Zebrzydowice, Orzesze, Czerwionka-Leszczyny oraz Bytom. W tym okresie PKP przekazało także 9 dworców na rzecz gmin: Jeleśnia, Żory, Chorzów, Bieruń, Wodzisław Śląski, Koszęcin, Ruda Śląska-Chebzie, Toszek i Rydułtowy. Obecnie PKP przygotowuje zbycie kolejnych 6 dworców.

Podczas konferencji Robert Sobczak nawiązał także do udziału spółki w rządowym programie „Mieszkanie plus”. Jak podkreślił, PKP przekazało dotychczas do Krajowego Zasobu Nieruchomości wykaz 238 nieruchomości, których łączna powierzchnia wynosi blisko 600 ha, a ich szacunkową wartość określa się na kwotę ok. 1,3 mld zł.

O udoskonalaniu transportu kolejowego w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK) mówił dziś  Włodzimierz Żmuda, członek zarządu PKP PLK SA. KPK jest dokumentem, w którym zawarto ponad 220 kolejowych projektów inwestycyjnych o wartości ponad 66 mld złotych. Jak podkreślał Żmuda, KPK to znacząca poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów.

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nazwa pliku Wielkość Data dodania
Prezentacja PKP SA 1.24 MB 2018-04-13 14:15:48
Prezentacja PKP PLK SA 1.33 MB 2018-04-13 14:19:33
Wróć