Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Podpisanie umowy na rozbudowę i doposażenie szpitala MSWiA w Katowicach /fot. A. Kucharzewska/
  • Data publikacji 8 sierpnia 2019

Katowicki szpital z nowoczesnym SOR-em

W szpitalu MSWiA im. sierż. Grzegorza Załogi powstanie nowoczesny SOR o wartości 15 mln zł. Inwestycja, obejmująca rozbudowę i doposażenie placówki, uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia, które na ten cel przeznaczy 13 mln zł, z czego 3 mln zostały pozyskane w ramach funduszy unijnych. Umowę na realizację projektu podpisał w Katowicach wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który wyraził nadzieję, że uda się tą inwestycję sprawnie przeprowadzić. – Życzę, żeby budowa została zrealizowana jak najszybciej i bezproblemowo, tak, aby w przyszłym roku móc oddać mieszkańcom kolejny szpitalny oddział ratunkowy – mówił wojewoda.

Rozbudowa i doposażenie katowickiego szpitala jest odpowiedzią na braki sprzętowe i infrastruktury lokalowo-technicznej. Jak znaczył wiceminister Waldemar Kraska: „wybudowanie oddziału i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt - tak jak to jest planowane - sprawi, że mieszkańcy Katowic będą czuli się bezpieczniej”. Największy nacisk w realizacji projektu kładziony jest na sprawne działanie SOR-u, co umożliwi rozbudowa budynku,  a także zakup nowoczesnego wyposażenia i sprzętu medycznego. Modernizacją objęta będzie przestrzeń prawie 2000 m2, a w ramach inwestycji w szpitalnym oddziale ratunkowym utworzone zostaną m.in.: podjazd specjalistycznych środków transportu medycznego, obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, obszar resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej czy blok operacyjny. Pierwsze zakupy wyposażenia i sprzętu medycznego mają nastąpić już w 2020 roku.

Szpital MSWiA w Katowicach to nie jedyna placówka medyczna w województwie śląskim, która otrzymała dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko. W ostatnim czasie podpisano również umowę na kwotę ponad 25 mln zł na modernizację oddziałów i bloków operacyjnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach; 2,5 mln zł przekazano na doposażenie oddziałów w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła. Blisko 7,5, mln zł dofinansowania przeznaczono na utworzenie Centrum Urazowego dla Dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. 


/z wykorzystaniem materiałów Ministerstwa Zdrowia/

 

Galeria zdjęć

Wróć