Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Debata o metropolii podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
  • Data publikacji 15 maja 2019

Jak tworzyć metropolię – debata podczas EKG

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się dziś debata pn. „Metropolia – jak to się robi?”.

W dyskusji na temat założeń, realiów i zasad funkcjonowania metropolii wzięli udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także poseł na Sejm RP Jerzy Polaczek, prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic, wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, przewodniczący Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych na Uniwersytecie Śląskim Robert Pyka oraz redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Marek Twaróg, który poprowadził debatę.

Uczestniczyłem w procesie tworzenia metropolii i jeszcze wcześniej, będąc członkiem zarządu GZM-u tego wcześniejszego, wszyscy żyliśmy ogromnymi nadziejami, wręcz z przekonaniem, że jesteśmy gotowi do tego, żeby natychmiast wystartować i żeby wdrażać te najbardziej ambitne projekty. Jak to się robi? Rząd Prawa i Sprawiedliwości pokazał, jak to się robi, czyli bardzo szybko, na początku swoich rządów, ta ustawa, po konsultacjach w komisji między rządem a samorządem, po konsultacjach również tutaj w regionie z mieszkańcami, została przeprocedowana i podpisana przez Pana Prezydenta. Założenia tej ustawy co do zasady były nacechowane na zadania twarde, czyli na transport – mówimy przede wszystkim o inwestycjach – i na planowanie przestrzenne (…), następnie dopiero była promocja, ewentualnie inne zadania, bardziej miękkie. 1 lipca minie dwa lata jak metropolia funkcjonuje. Jakie są nasze oczekiwania społeczne? Ja się bardzo cieszę, że rzeczywiście ta inkorporacja KZK GOP-u, ta integracja transportu publicznego ma miejsce i to na pewno należy zapisać jako sukces początkowy metropolii – mówił wojewoda, który podkreślił przy tym, że od samego początku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dysponuje sporymi środkami na realizację swoich zadań. – Środki na poziomie 300, w tym roku prawie 370 milionów, a niewykluczone, że przy tym wzroście gospodarczym, który mamy w Polsce, będzie 400 milionów do 2020 r. Założenie było takie, że te pieniądze powinny pracować na twarde założenia (…) Być może warto było i warto czekać, żeby te pieniądze inwestycyjne pojawiły się wtedy, kiedy jest uzgodniona strategia, kiedy jest plan inwestycyjny, kiedy jest wieloletnia prognoza finansowa i wówczas można podchodzić rzetelnie do infrastruktury i do tych twardych inwestycji (…) Oczekiwanie ludzi było takie, że integracja tych kilkunastu czy kilkudziesięciu podmiotów samorządowych ma się zaczynać od czegoś dużego, bo ambicją naszą jest zbudowanie jednej silnej metropolii, być może kiedyś wspólnego miasta – podkreślił.

To właśnie zadania metropolii, a w szczególności transport publiczny, zdominowały dzisiejszą debatę. Mówiono o połączeniach autobusowych, o wspólnym bilecie w obrębie metropolii, a także o kolei metropolitalnej, której budowa opiewa na 16 miliardów złotych i w ramach której, jak zaznaczył poseł Jerzy Polaczek, kluczowe ma być połączenie kolejowe z lotniskiem w Pyrzowicach.

Istotnym zagadnieniem podczas dyskusji była również kwestia zarządzania Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz wzajemnej współpracy pomiędzy zrzeszonymi w niej gminami. – Rząd uznał, że to samorządy powinny decydować o losie i przyszłości metropolii, przekazał samorządom pełną kompetencję w postaci Zgromadzenia. To Zgromadzenie wybrało ludzi, którzy mają tą metropolią zarządzać, ale to ma być pewien nadzór nad pracą. Jeżeli to będzie wyglądało tak, że każda decyzja będzie długo dyskutowana na poziomie każdego prezydenta, wójta, burmistrza, to ja się obawiam, że jednak koszula bliższa miastu i cykl każdych kolejnych wyborów może spowodować, że decyzyjność będzie bardzo ograniczona – zaznaczył wojewoda Jarosław Wieczorek.

Dziś kończy się już XI edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W ramach wydarzenia, które mialo miejsce się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach, odbyło się ponad sto sesji, debat, spotkań i innych wydarzeń. Różnorodny zakres tematyczny kongresu zgromadził tysiące uczestników z Polski i z zagranicy, a wydarzeniu już po raz kolejny towarzyszyły European Start-Up Days.

 

 

Galeria zdjęć

Wróć