• Data publikacji 5 marca 2018

Blok operacyjny na światowym poziomie

Ponad 50 mln zł – tyle kosztowała budowa nowego bloku operacyjnego Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nowa inwestycja została dziś oficjalnie oddana do użytku przez wicepremiera Jarosława Gowina.

 – Nie ma cenniejszej inwestycji niż ta, która służy bezpośrednio dobru człowieka. Wszystko co ma związek z ochroną zdrowia i życia pacjentów jest bezcenne. Nasz rząd stara się zwiększać wydatki na służbę zdrowia i inwestować w rozwój badań nad lekami oraz unowocześnianiem metod leczenia – zapewniał wicepremier Gowin .  

Budowa bloku operacyjnego to największa inwestycja od momentu powstania Górnośląskiego Centrum Medycznego, czyli od blisko 40 lat. Rozbudowa placówki możliwa była dzięki ponad 27 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia.  W skład bloku wchodzi sześć sal operacyjnych: laryngologiczna, dwie ortopedyczne, neurochirurgiczna, dwie chirurgiczne, sala hybrydowa wraz ze sterownią i pomieszczeniem technicznym dla angiografu – wszystkie pomieszczenia są przykładem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Istotne jest również to, iż blok ma połączenie z lądowiskiem dla śmigłowców oraz z mającym tutaj powstać Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

- Specjaliści na najwyższym światowym poziomie, którzy tutaj pracują, mogą dysponować od dzisiaj sprzętem dostosowanym  do ich możliwości i kwalifikacji. Dla mnie jest to istotne także z tego względu, iż ten szpital wpisuje się w „Program dla Śląska” w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i myślę, że w niedalekiej perspektywie będą kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo pacjentów – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.    

Jak podkreślał rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, Górnośląskie Centrum Medyczne od początku stanowi doskonała bazę dla działalności SUM. – Dzięki takim  inwestycjom nasi studenci zyskują możliwość zapoznania się z zaawansowanym technologicznie sprzętem, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów oraz uczenia się od najlepszych specjalistów – przyznał profesor.

Sale operacyjne zostały wyposażone m.in. w nowoczesny mikroskop operacyjny, wielofunkcyjny stół operacyjny, mobilny aparat umożliwiający wykonywanie śródoperacyjnych zdjęć rentgenowskich. Co ciekawe, inspiracją zewnętrznej formy i elewacji budynku operacyjnego była tkanka nabłonkowa widziana pod mikroskopem operacyjnym. Białe skośne linie imitują ściany komórkowe, a chaotycznie rozmieszczone okrągłe okna – jądra komórek nabłonka migawkowego.

Galeria zdjęć

Wróć