Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Zdjęcia z eventu
  • Data publikacji 5 lipca 2019

Bezpieczne wakacje z rodziną

O godzinie 11 w Kuźni Raciborskiej, rozpoczęło się kolejne spotkanie z cyklu „Bezpieczne wakacje z rodziną”. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz wraz z pracownikami wydziału rodziny i polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiadają na pytania mieszkańców, dotyczące rządowego programu 500+. Na placu Zwycięstwa na stoiskach zainteresowani mogą uzyskać fachową poradę od ekspertów także na temat bezpieczeństwa podczas wypoczynku.

–  Bezpieczne wakacje z rodziną to nie tylko hasło, ale tak naprawdę wspaniały program premiera Mateusza Morawieckiego, który mówi o tym, że stawiamy na rodzinę. Rodzinę, która będzie bezpieczna, a jeżeli bezpieczna to również szczęśliwa, a na tym nam najbardziej zależy – mówił wicewojewoda.

Od 1 lipca świadczenie 500+  przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny. Wnioski można składać elektronicznie, a od 1 sierpnia również papierowo. Częśći osób, które wystąpiły o przyznanie świadczenie w pierwszym dniu funkcjonowania programu, zostały już wypłacone pieniądze.

 – 800 tysięcy dzieci w naszym województwie czeka na to, aby otrzymać ten piękny bonus 500 zł, a w pierwszym dniu od razu 30 tysięcy rodziców zarejestrowało się do odebrania tych pieniędzy. Tak więc program jest naprawdę znakomity i oczekiwany przez społeczeństwo – podkreślił wicewojewoda, zachęcając równocześnie rodziców do jak najszybszego złożenia dokumentów.

Podczas trwania całego eventu mieszkańcy mogą uzyskać przydatne wskazówki od ekspertów na temat bezpiecznego planowania oraz spędzania urlopu. Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego Numeru 112 przekazują informacje na temat zasad udzielania pierwszej pomocy, z kolei policjanci i strażacy OSP doradzają, jak unikać niebezpiecznych sytuacji podczas wakacji. Prócz tego policjanci udostępniają zainteresowanym narko- i alkogogle, dzięki którym każdy może zobaczyć jak zmienia się postrzeganie świata dla osoby pod wpływem środków odurzających. Ratownicy RWR Gliwice  odpowiadają na pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa nad wodą. Zatrzymując się na chwilę przy stoisku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, można dowiedzieć się, co jeść w czasie wakacji, aby żyć zdrowo oraz na jakie pokarmy należy uważać. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach udzielają porad z zakresu praw konsumenta, w tym polubownego rozwiązywania sporów na linii konsument - sprzedawca, a także kwestii dotyczących odpowiedzialnego planowania wakacji, przy współpracy z biurem podróży czy hotelem. Dodatkową atrakcję stanowią inspektorzy w niecodziennym wydaniu, w ramach akcji "Nie kupuj kota w worku!". Dla dzieci przygotowane zostały liczne atrakcje, m.in. kolorowanki, gry, malowanie twarzy oraz zabawy z animatorami.

Dzisiejsze wydarzenie jest elementem organizowanych co tydzień spotkań. Kolejne eventy zaplanowane zostały na 12 lipca w Mstowie i 19 lipca w Koziegłowach.

Galeria zdjęć

Wróć