• Data publikacji 11 września 2017

37 lat temu podpisano Porozumienie Katowickie

W Dąbrowie Górniczej odbyły się dziś uroczyste obchody z okazji 37. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, w których udział wziął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, która miała miejsce w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem, znajdującym się na terenie dawnej Huty Katowice, i przeszli pod pomnik Porozumienia Katowickiego, gdzie odbyła się główna część obchodów.

- Trzydzieści siedem lat temu, w sierpniu 1980 roku, fala strajków uświadomiła komunistycznej władzy siłę naszego narodu. Ukazała odwagę Polaków w obronie podstawowych wartości: prawa do wolności, sprawiedliwości społecznej, godności ludzkiej pracy. To tutaj jednak, na Górnym Śląsku i w Zagłębiu, w Hucie Katowice – sztandarowej inwestycji PRL – strajkujący robotnicy wywalczyli porozumienie gwarantujące przede wszystkim prawo powoływania nowego, niezależnego ruchu związkowego w całej Polsce i niestosowania represji wobec związkowców (…) Porozumienie Katowickie to niezbywalny element dziedzictwa polskiej wolności – pisała Premier Beata Szydło w liście skierowanym do uczestników obchodów, który odczytał podczas uroczystości wojewoda Jarosław Wieczorek. Odczytane zostały również listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Porozumienie Katowickie swoją nazwę wzięło od Huty Katowice, gdzie 11 września 1980 r., dokument ten został podpisany przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Robotniczy. Było to czwarte, po gdańskim, szczecińskim i jastrzębskim, porozumienie, które m.in. dzięki zapisowi o obowiązywaniu Porozumienia Gdańskiego na terenie całego kraju, dało możliwość tworzenia i funkcjonowania w Polsce Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

Galeria zdjęć

Wróć