107-latkę z życzeniami odwiedził wicewojewoda Jan Chrząszcz. /fot. A.Kucharzewska/
  • Data publikacji 8 lutego 2019

200 lat niech żyje nam!

Znamy receptę na długowieczność! – zdradziła nam ją pani Konstancja Wróbel z Katowic, która dziś kończy… 107 lat.

– Aby żyć tak długo trzeba jeść jabłka i orzechy. Nie cierpię czekolady. Jak dostanę bombonierę, to ją rozdam – opowiada wesoło pani Konstancja, którą z bukietem kwiatów, urodzinowymi życzeniami i upominkiem odwiedził wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. – Solenizantka może zaskoczyć swoją energią. Miła, pogodna, uśmiechnięta, słowem  200 lat w zdrowiu niech żyje nam!  życzył wicewojewoda.     

107-latka mieszka w jednym z domów opieki seniora w Katowicach i trzeba przyznać, że cieszy się dobrym zdrowiem. – W młodości nie było tyle jedzenia. Brało się, co było w ogródku: gruszki, śliwki, agrest. Ale najwięcej w życiu zjadłam jabłek – wspomina solenizantka.

- Ciocia zawsze była dobrego zdrowia i pogody ducha. Jest jedną z 5 sióstr. Niestety, tak się złożyło, że tylko jedna z nich wyszła za mąż – to była moja mama. Mam jeszcze jedną ciocię  Różę, która ma 95 lat i mieszka sama. Można więc powiedzieć, że pochodzę z rodziny długowiecznych – śmieje się Ewa Wiaterek, siostrzenica 107-latki. Jak podkreśla, obie siostry są jeszcze bardzo komunikatywne i sprawne jak na swój wiek.  Ciocia Konstancja zaczęła pracę jeszcze przed wojną, gdy była bardzo młoda, bowiem musiała wspomóc finansowo tak dużą rodzinę. Najwięcej, bo ponad 30 lat, przepracowała w obecnym katowickim MPGK, gdzie była zastępcą głównego księgowego do 1972 roku – wspomina pani Ewa.

Pani Konstancja przyznała, że lubi słuchać radia, ale…-  Nie słucham wszystkich stacji, tylko takie, w których spiker wyraźnie mówi – zaznacza. Świętowanie urodzin pani Konstancja rozpoczęła od udziału we mszy świętej, bowiem jest bardzo wierząca. Jak podkreślał ksiądz kapelan, 107-latka jest osobą „do tańca i do różańca”.

Dodajmy, że pani Konstancja nie jest najstarszą mieszkanką naszego województwa. W Gliwicach mieszka pani Tekla, która w tym roku skończy 113 lat i jest obecnie najstarszą Polką.

    

Galeria zdjęć

Wróć