112 - numer, który ratuje życie / fot. Anna Karendał /
  • Data publikacji 11 lutego 2019

112 - numer, który ratuje życie

Operator, w czym mogę pomóc? (…)
– Proszę pana, to jest taka elektryczna maszyna, ja nie widzę oczu (…); ona cały czas była dobra tylko, że nagle coś się stało, jakieś pół godziny temu, no to ja mówię: „Jola, wychodzimy!”, ale ona jest nieprzytomna…
– Maszyna do szycia jest nieprzytomna?
– No, nie funkcjonuje.
– Powiedziała pani do maszyny do szycia: „Jola, wychodzimy”?
– Nie do maszyny, tylko do niej!
– Do kogo?
– Do córki.
– To ja o córkę pytam (…). Co się dzieje z tą córką?

To tylko jedna z tysięcy rozmów przeprowadzonych przez operatorów alarmowych. Katowickie Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest największym w Polsce. Operatorzy numeru 112 w ciągu doby obsługują około 5 tysięcy zgłoszeń. Średnia liczba zgłoszeń obsłużonych w ciągu miesiąca wynosi 151 tysięcy. Są to różne telefony. Często od czujności operatora zależy ludzkie życie. W jego gestii jest też odróżnienie prawdziwego zgłoszenia od fałszywego. Zdarza się, że z pozoru nieprawdziwe połączenie okazuje się nieumiejętną próbą przekazania ważnej informacji na temat niebezpiecznej sytuacji, z którą zmaga się stojący po drugiej stronie aparatu. Tak było w przedstawionej powyżej sytuacji. Dzięki uporowi i trzeźwości umysłu operatora udało się ustalić, że córka dzwoniącej kobiety jest nieprzytomna i nie oddycha.  Karetka została wysłana na czas i udało się uratować poszkodowanej życie. Łatwo sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby operator pomyślał, że to żart. Rola operatora w takich sytuacjach jest nieoceniona i decydująca. To od jakości i szybkości zadawania pytań zależy cała akcja ratownicza. Dzięki zdobyciu dużej ilości informacji w krótkim czasie ratownicy wiedzą, jak przygotować się do danej akcji.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach obchodziliśmy dzisiaj urodziny numeru alarmowego 112.  Podczas spotkania można było poznać tajniki i trudy pracy wojewódzkich operatorów oraz zespołów ratowniczych.

 – Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jak ważne zadanie w państwie polskim spełnia profesjonalne zarządzanie numerem 112, całym centrum ratownictwa, ale również, jakie to ma ogromne znaczenie dla naszych obywateli, dla naszych mieszkańców. Każda minuta, każda sekunda to jest tak naprawdę ich bezpieczeństwo – mówił dzisiaj wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W 2018 roku do WCPR w Katowicach wpłynęło 852 019 fałszywych zgłoszeń na około 2,6 mln wszystkich odebranych połączeń, co stanowi 47% ogólnej liczby telefonów. Dobrą wiadomością jest to, że liczba nieprawdziwych zgłoszeń stale zmniejsza się w stosunku do lat ubiegłych. W katowickim WCPR w zeszłym roku obsłużono 13% wszystkich zgłoszeń na terenie całego kraju odebranych przez operatorów.

Podczas dzisiejszej konferencji gościliśmy funkcjonariusza Policji, którego trzyletni syn potrzebował jakiś czas temu pilnej pomocy medycznej. Dzięki sprawnie obsłużonemu połączeniu oraz szybkiej i fachowej pomocy ratownika, syn policjanta został uratowany. Jak powiedział policjant, do dzisiaj trudno mu zachować spokój, gdy wraca do tamtych chwil. Podczas spotkania miał okazję opowiedzieć o tym zdarzeniu i podziękować jeszcze raz ratownikowi, dzięki któremu jego syn cieszy się dobrym zdrowiem.

Głos mi do tej chwili drży, a odsłuchując to nagranie łza się w oku kręci  - mówił pan Grzegorz, ojciec trzylatka. – Chciałem serdecznie podziękować panu ratownikowi Marcinowi za uratowanie mojego młodszego syna. Wykazał się pełnym profesjonalizmem, empatią oraz zimną krwią  – dodał.

Operator biorący udział we wspomnianej akcji podkreślił, że takie sytuacje pokazują, że ta praca ma sens i daje ogromną satysfakcję. Jak przyznał, to była jedna z najtrudniejszych interwencji w jego karierze.

Jakość pracy operatorów jest wciąż udoskonalana. Od 12 grudnia 2018 roku nastąpił kolejny krok w celu ujednolicenia sposobu dokonywania zgłoszeń, a mianowicie – włączenie numeru 997 do połączeń obsługiwanych przez CPR-y w całym kraju.  Dzięki temu dyżurni Policji mogą skupić się na zarządzaniu siłami i środkami, co spowodowało znaczne usprawnienie pracy całego garnizonu, o czym wspominał obecny na spotkaniu komendant wojewódzki Policji nadinsp. Krzysztof Justyński. Do nowych funkcjonalności należy również obsługa zgłoszeń na przejazdach kolejowych, zgłoszenie e-call oraz aplikacja Alarm 112 dla osób głuchoniemych, która w chwili obecnej jest w fazie testów.  

Podczas dzisiejszego spotkania można było dowiedzieć się też kilku ciekawostek z funkcjonowania WCPR w Katowicach. Dowiedzieliśmy się m.in., że najmłodszy operator numeru 112 ma jedynie 20 lat, a staż pracy najdłużej zatrudnionego w Katowicach operatora wynosi 5 lat.

Galeria zdjęć

Wróć